fbpx

Pčelarsko studijsko putovanje – Osijek – Ljubljana – Zagreb

Predstavnici pčelara iz Zenice, Jablanice i Vlasenica kao i predstavnici poljoprivrednih udruženja i zadruga iz Jablanice i Vlasenice ali i korisnici projekta u prethodnom periodu posjetili su nekoliko značajnih fakulteta i institucija koje svojim radom doprinose unaprijeđenju sektora pčelarstva. Svi učesnici pčelarskog putovanja imali su priliku vidjeti dobre pčelarske prakse i aktinosti koje se na nivou Evropske unije sprovode u ovoj oblasti.

Pčelarsko putovanje započelo je na Prehrambeno tehnološkom fakultetu u Osijeku gdje je prof dr. Ivana Flanjak posjetiocima prezentovala analize koje se rade sa ciljem utvrđivanja kvalitete meda. O pčelinjoj zajednici i mogućnostima reprodukcije matica i razvoja društava kao i i historiji pčelarstva ove regije pčelari su imali priliku čuti na Agrobiotehničkom fakultetu u Osijeku od strane prof.dr. Zlatka Puškadije i doc.dr. Marina Kovačića.

Posjeta Čebelarskoj zvezi Slovenije prezentovala je rad ovoga udruženja na nivou Slovenije, organizaciju pčelara u Sloveniji, publikacije o pčelarstvu koje se smatraju jednim od najstarijih na području Evrope, tradicionalnim pčelarskim aktivnostima kao i poznatom slovenačkom doručku sa medom ali i organizaciji Evropskog pčelarskog saveza koji djeluje na nivou EU a čije sjedište je u Sloveniji. Na mapi pčelarkog putovanja zabilježena je i posjeta Veterinarskom fakultetu u Zagrebu na kojem su se posjetioci upoznali sa bolestima i štetočinama pčelinjih društava ali i onima za koje se smatra da uskoro dolaze. Prof.dr. Ivana Tlak Gajger, je posjetiocima prezentovala i trajnu pčelarsku postavku na ovome fakultetu koja služi u svrhu edukacije studenata i dijeljenja pozitivne pčelarske prakse.

Putovanju su prisustvovali lokalni akteri koji svojim aktivnostima mogu doprinijeti razvoju ovoga sektora. Jedan od njih je i Savez poljoprivrednih udruženja Jablanica sa svojom članicom Udruženjem pčelara Bagrem. Sekretar ovog Saveza i pčelar Admir Đelmo istakao je značaj ovakvih pojseta navodeći da one dodatno proširuju pčelarske vidike i daju dodatna znanja pogotovo iz oblasti organizacije ove aktvnosti na lokalnom nivou.

Posjeta gore navedenim institucijama organizovana je u sklopu projekta “Pčelarstvo i ruralni razvoj” sa ciljem transfera znanja i vještina kod lokalnih aktera koji su značajni za razvoj ovog sektora poljoprivrede.